🟢 FOREX USD/AED 3.6724 ▼ 0.01% EUR/AED 4.2717 ▼ 0.28% GBP/AED 4.9432 ▲ 0.49% INR/AED 0.0385 ▼ 3.02% PKR/AED 0.0132 SAR/AED 0.9793 ▲ 0.07% BDT/AED 0.0299 via Metals API 🟢 FOREX USD/AED 3.6724 ▼ 0.01% EUR/AED 4.2717 ▼ 0.28% GBP/AED 4.9432 ▲ 0.49% INR/AED 0.0385 ▼ 3.02% PKR/AED 0.0132 SAR/AED 0.9793 ▲ 0.07% BDT/AED 0.0299 via Metals API
Daily Rates

Gold Rate Dubai Today — 02 October 2026

📅 02 October 2026 · 🕐 1 min read ·Daily Rates

Gold Rate Dubai — 02 October 2026

24K: AED 520.42/gram | 22K: AED 477.05/gram | 18K: AED 390.32/gram

🕐 Last updated: 2 hours ago  |  24h Change: ▲ +0% Auto-updating
Gold TypePer Gram (AED)Per 10g (AED)Per Tola (AED)24h Change
24 Karat99.9% Pure488.804,888.005,701.27▲ +0%
22 Karat91.6% Pure448.074,480.705,226.20▲ +0%
21 Karat87.5% Pure427.704,277.004,988.61▲ +0%
18 Karat75.0% Pure366.603,666.004,275.95▲ +0%
14 Karat58.3% Pure285.132,851.303,325.70▲ +0%
Rates are indicative. Always confirm with your jeweler before purchase.

⏳ Chart data is building up. It will show automatically after 2-3 days of tracking. Your API is working — this is normal!

🇦🇪 UAE Dirham 488.80 AED/gram 10g: 4,888.01 AED
🇺🇸 US Dollar 133.10 USD/gram 10g: 1,330.98 USD
🇮🇳 Indian Rupee 11,113.65 INR/gram 10g: 111,136.50 INR
🇵🇰 Pakistani Rupee 37,001.13 PKR/gram 10g: 370,011.33 PKR
🇪🇺 Euro 122.45 EUR/gram 10g: 1,224.50 EUR
🇬🇧 British Pound 105.15 GBP/gram 10g: 1,051.47 GBP
🇯🇵 Japanese Yen 19,831.54 JPY/gram 10g: 198,315.42 JPY
🇸🇦 Saudi Riyal 499.12 SAR/gram 10g: 4,991.16 SAR
🇧🇩 Bangladeshi Taka 14,640.74 BDT/gram 10g: 146,407.36 BDT
🇴🇲 Omani Rial 51.24 OMR/gram 10g: 512.43 OMR

← Previous
Gold Rate Dubai Today — 01 October 2026
Next →
Gold Rate Dubai Today — 03 October 2026